לק"י נוסח תימן-פורטל קהילות תימן

כתובתינו: רחוב בירנבוים 26 בני ברק
טלפון: 03-6781444 
שעות פתיחה: א-ה 10:00-21:00 יום ו' 9:00-13:00 

לאור המצב ניתן לעשות הזמנות טלפוניות בשעות הפעילות או דרך האתר.

ווצאפ 053-6781444  מדור פסח


 

הצטרפו לרשימת התפוצה
שלח לחבר
חדשות
חנות
רדיו שבזי
תוכן
הלכות
מוזיקה
אודיו
וידאו
חיי קהילה
גלריה
שירות הזמנות נוסח תימן בווצאפ! 053-6781444

התיבה הפלאית

25/12/2018

כפר מישרפה שוכן במחוז חובייש שבדרום תימן. זהו כפר קטן שישבו בו כעשר משפחות יהודיות. בשנת ה'תרס"ז עלו כל יהודי הכפר לארץ ישראל. לכאורה, לא נותר בכפר שום סימן המלמד כי המקום היה מיושב פעם ביהודים, מלבד סימני המזוזות שבפתחי הבתים. אפילו לבית הכנסת לא היה בנין מיוחד, אלא הוא שכן באחד מבתי הכפר, בקומה השנייה.
אולם, לאמיתו של דבר, נותר בכפר עוד סממן יהודי. בבית הכנסת נשארה התיבה, אותה לא יכלו העולים לקחת עמם. היתה זו תיבה מפוארת, גדולה וכבדה, עשויה מעץ הנקרא "חוּמר". עץ זה שימש לייצור תיקים לספרי תורה, ארונות, כלים יקרים ועוד. על התיבה היו כתובים ברכות ההפטרה ונוסח "בריך שמיה". כל  אות היתה נפרדת, עשוייה כסף  טהור ומחוברת במסמרים לדפנות התיבה. לאחר עזיבת היהודים, נותרה התיבה מיותמת...
זמן קצר לאחר שעזבו היהודים את הכפר, נכנס מוסלמי להתגורר באחד מהבתים העזובים. במקרה, היה זה הבית בו שכן בית כנסת. והנה באחד  הלילות התעורר המוסלמי בבהלה, לשמע רעשים שעלו מאחד מחדרי הבית. היה זה החדר ששימש כבית הכנסת. כשהוא נפחד, הלך לבדוק מהו מקור הרעשים. נכנס לחדר, והנה הוא רואה את התיבה מרעישה. הוא סבר שיש בחדר שד, ובאותו לילה לא יכל לעצום עין.
גם בלילה השני חזרו הרעשים, ואז החליט המוסלמי להיפטר מהתיבה. הוא פנה לאחד מיהודי הסביבה ואמר לו: "יש לי בביתי ארגז (הוא לא ידע מה זו תיבה), שלא נותן לי מנוחה. התוכל לבוא לביתי ולראות מהו אותו ארגז". היהודי הלך עם המוסלמי לביתו, ראה כי זוהי תיבה של בית הכנסת והבין מה פשר הרעשים. מחמת כובדה, שלשלו את התיבה בחבלים מן הקומה השנייה והעבירוה לכפר יהודי סמוך.

(מתוך ס' לבניכם ספרו)

עוד מסיפורי תימן....

קודש לכל חי
אתר מסורת
החנות