לק"י נוסח תימן-פורטל קהילות תימן

כתובתינו: רחוב בירנבוים 26 בני ברק
טלפון: 03-6781444 
שעות פתיחה: א-ה 10:00-21:00 יום ו' 9:00-13:00 

לאור המצב ניתן לעשות הזמנות טלפוניות בשעות הפעילות או דרך האתר.

ווצאפ 053-6781444  מדור פסח


 

הצטרפו לרשימת התפוצה
שלח לחבר
חדשות
חנות
רדיו שבזי
תוכן
הלכות
מוזיקה
אודיו
וידאו
חיי קהילה
גלריה
שירות הזמנות נוסח תימן בווצאפ! 053-6781444

הרוח והמכתב

הרוח והמכתב

והכהן הזקן הזה הנזכר לעיל, הביא סיפור על זה רוח-רפאים, ומעשה שהיה כך היה ; שפעם אחד עבר אדם ע"י החורבות ושמע קול בכי בוקע מתוך החורבות, ושאל אותו : "מי אתה ?" והשיב לו שהוא רוח-רפאים. שוב שאל אותו : "ולמה אתה בוכה ?" וענה, שנגזר עליו שיישאר במקום הזה עוד עשרים שנה, שומר על כד מלא זהב. אמר לו : "תן לי הכד". ענה הרוח : "אני לא יכול, שזה שמור לקסם, בן שר אחד משרי מצרים ושמו סעדון, ועדיין הבן הזה בבטן אמו". אמר לו : "אם אני אביא לך מכתב מאביו שאתה תמסור לי, אתה תמסור לי ?", ענה הרוח : "כן".     ואז האיש הזה נסע למצרים, וחפש ומצא את השר סעדון, והפך עצמו "דוֹשאן", אולי שם זה צועני. זה איש שהולך ברחובות מהלל ומשביח לאנשים נכבדים. ואז התחיל להלל ולספר בשבח השר הזה בדברים שיש בו, ובין בדברים שאין בו. ואז השר רצה לתת לו אוכל ובגדים, וסירב לקבל. בקש לתת לו כסף וסירב לקבל. רצה להיפטר ממנו. "תגיד לי, מה אתה רוצה ?" ענה : "אני רוצה ממך מכתב, שיתנו לי הכסף של הבן שלך". "אבל עדיין אין לי בן". "תביא לי רק מכתב", ענה. ואז השר הזה נתן לו מכתב חתום, בחשבו שהאיש הזה מטורף. והאיש הזה לקח המכתב, וחזר לתימן עד אותו היישוב החרב. ויצעק אל הרוח : "הנה הבאתי לך מכתב-שחרור". והרוח לקח המכתב והריק הדינרים לאיש. והמכתב שם בכד ויטמנהו במקום שהיה בתחלה.

     חזרה למצרים. השר הזה נולד לו בן. ובהגיע הבן לגיל י"ח שנים, ראה בחלומו שיש לו כד מלא דינרי זהב במקום הזה. וכשהתעורר בקש מאביו שהוא רוצה לטייל ולצאת לתימן. אביו לא יכול לעצור בעדו. אביו נתן לו צדה לדרך, ויצא והגיע עד אותו מקום. חפר ומצא הכד ריק, ורק המכתב בתוכו, ולקחו וחזר למצרים והראה לאביו את המכתב ושאלו : "האם זה כתב-ידך וחתימתך ?" והשיב : "כן בני". למה מסרת האוצר שלי לאיש זר?" לאחר מחשבות והרהורים, נזכר, ש"בא בן אדם אחד, לפני שנולדת", אומר לבנו, "והתחיל לספר דברי שבח ותהלה עלי ועל משפחתי. רציתי לתת לו אוכל ובגדים, גם כסף, וסירב לקבל. ורק בקש ממני מכתב שהם יתנו לו את הכסף של הבן שלי. אבל עדיין אין לי בן באותו זמן. חשבתיהו למטורף ומסרתי לו מכתב. ומה אעשה בני ? יש לי הרבה כסף לתת לך". עד כאן סיפור-המעשה.

     ואחר כמה שנים שמעתי את הסיפור מפי המנוח דאוד יחיא. אבל הוא אמר, שהשר הזה היה שמו מעדון. והאיש המתחפש היה יהודי בן הבחור הנמלט בזמן חרבן היישוב. זה מה ששמעתי ממנו.

עוד מסיפורי תימן....

קודש לכל חי
אתר מסורת
החנות